projekt na podporu estetické výchovy na SŠ


DOMÁCÍ AKTIVITY

  • Výzkumný ústav pedagogický Praha

    Instituce zabývající se koncepcí všeobecného vzdělávání a otázkami jeho dalšího rozvoje v etapě počátečního vzdělávání. Připravuje vzdělávací dokumenty celostátní platnosti pro mateřské školy, základní školy, základní školy speciální, základní umělecké školy, gymnázia a školy jazykové a poskytuje jim metodickou pomoc a konzultační i poradenský servis. VÚP připravuje metodické materiály a iniciovalo letošní zavedení filmové/audiovizuální výchovy do ZŠ a gymnázií - více informací najdete zde.

  • Jeden svět na školách

    Nejvýznamnější domácí aktivita, která již osm let velmi úspěšně a efektivně praktikuje audiovizuální a filmovou výchovu na školách - v ČR, ale i v zahraničí. Jeden svět na školách navazuje na projekt Vzdělávání o lidských právech s použitím dokumentárních filmů, v rámci něhož byly pořádány projekce a následné besedy přímo ve školách. V programu Jeden svět na školách se jeho organizátoři zaměřují na podporu a školení pedagogů tak, aby byli schopni s programovými materiály samostatně pracovat. S postupným rozšiřováním programu o další témata (Mediální vzdělávání, sociální reklama) jsou dokumentární filmy doplňovány o další audiovizuální materiály. Významnou aktivitou je také založení hnutí studentských filmových klubů JEDNOHO SVĚTA. Aktuality najdete nawww.jedensvetnaskolach.cz.

  • Projekt FILM A ŠKOLA

    Vznikl v roce 2000 v Uherském Hradišti a v průběhu několika let byl úspěšně realizován dalšími filmovými kluby (Karlovy Vary, Boskovice, atd.). Podstatou sice není přímá aktivita na školách, ale nabídka projekcí tzv. Zlatého fondu pro studenty středních škol v kinech působnosti příslušného filmového klubu. Nejvýznamnější realizací projektu je AEROŠKOLA pražského kina AERA, která začala v roce 2004 a postupně se rozrostla i na jiné výchovné aktivity (Film aktivně) - více na www.kinoaero.cz/cz/static/aeroskola. V současné době probíhá diskuse o změně strategie projektu - více na www.filmaskola.cz. V současné době přestl být tento projekt pro AČFK strategický a kromě organizace výchovných seminářů na LFŠ či jiných seminářích není nadále podporová. Jeho místo přebírá spíš projekt KÁNON FILMU, který pokračuje především v oblasti tvorby vhodného seznamu filmů a diskusi o potřebě "kánonických" děl v procesu estetické výchovy na středních školách.