projekt na podporu estetické výchovy na SŠ


 

ZAHRANIČNÍ AKTIVITY (jen s celostátní působností a aktivně spolupracujícími se školami)

  • Norsko- CULTURAL RUCKSACK

    Pozoruhodný a výrazně finančně podporovaný projekt na podporu estetické výchovy na ZŠ i SŠ je založen na usnadnění přístupu studující mládeže k významným kulturním akcím a osobnostem. Projekt je součástí kulturní politiky vlády  od roku 2001 nejprve pro ZŠ, v poslední době i pro střední školy. To znamená, že všichni žáci ve věku od 6 do 19 budou moci využít tento program, který nabízí  možnost kulturního vyžití ve všech oblastech - múzické  umění, vizuální umění, film, hudba, literatura a kulturní dědictví. Projekt je  joint venture mezi vzdělávací a kulturní odvětví na národní a místní úrovni. Publikace k tomuto projketu najdete zde https://denkulturelleskolesekken.no/english/publication-in-english/

  • Velká Británie - FILM EDUCATION

    Nejstarší, nejvýznamnější a nejaktivnější aktivita, která od roku 1984 rozšiřuje svoje aktivity v oblasti filmové a audiovizuální výchovy v celé zemi. Připravuje metodické materiály, vzdělává pedagogy, organizuje projekce pro školy. Jejich největší aktivitou je celostátní festival NATIONAL SCHOOLS FILM WEEKS, kterého se v posledních letech ročně účastní více jak 400 000 studentů a žáků prakticky všech britských škol. Velmi významnou a inspirativní aktivitou je vytvoření nové strategie - FILM: 21. CENTURY LITERACY, která stanoví základní kroky a postupy vedoucí k posílení filmové gramotnosti. Více informací na  www.filmeducation.org .

  • Polsko - FILMOTEKA SZKOLNA

    Nedávno vznikla i v Polsku velmi zajímavý, úspěšný a inspirativní projekt FILMOTÉKA SZKOLNA, jehož podstatou je výroba a dodání kolekce 55 DVD (s významných polskými filmy, metodickými materiály a dalšími bonusy) do všech 14 000 polských středních škol. Souběžně také vzniká několik dalších aktivit - školení pedagogů, výroba studentských filmů, distribuce materiálů, webové stránky. Autorem a realizátorem projektu je Polský filmový institut, který vznikl v roce 2005 díky přijetí nového filmového a audiovizuálního zákona. V současné době se připravuje pokračování projektu a přirozené rozšíření dalších aktivit - více na www.filmotekaszkolna.pl.

  • Německo - VISION KINO

    Iniciativa založená již v roce 2003 se za posledních let rozrostla a její působnost je velmi podobná aktivitě FILM EDUCATION v Anglii. Také tato aktivita má svůj největší projekt SCHULKINOWOCHE, která dostane do kin v krátkém čase 600 000 studentů a žáků z celého Německa. Kromě pořádání kongresů pro pedagogy, školení, distribuci DVD, vydávání publikací (mimochodem také knihy KÁNON FILMU), provozuje internetový portál www.kinofenster.de. Podobně jako v Anglii, tak i v Německu je aktivita výrazně finančně i morálně podporována státem. Více na www.visionkino.de.

  • Švédsko - FILM IN SKOLAN

    Iniciátorem a také hlavním organizátorem je Švédský filmový institut, který garantuje a organizuje školní projekce a podporuje využití filmu ve vyučování. Kromě školení učitelů, údržba filmové databáze a tvorba metodických materiálů SFI také organizuje školní projekce v programu SCHOOL CINEMA a opět s velkým úspěchem a dosahem (600 000 žáků a studentů za rok). Více informací najdete na www.sfi.se/en-gb/English/Education.